Jeździectwo to piękny sport, dostarczający bardzo wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Nic na świecie nie może się równać uczuciem, które rośnie w piersi po dobrze przejechanym krosie, czy parkurze. Należy jednak do tej grupy sportów, którą firmy ubezpieczeniowe uznają za ekstremalnie niebezpieczne i stawiane jest na równi z takimi aktywnościami, jak skoki ze spadochronem, maratony, kolarstwo górskie, czy jazda na quadach. Nie bez przyczyny, bo sytuacji niebezpiecznych, w których dojść może do wypadku przy koniach jest naprawdę wiele, począwszy od wejścia do stajni.

Niezwykle istotne jest, aby UŚWIADOMIĆ sobie, że nawet najspokojniejszy koń jest tylko zwierzęciem i w sytuacjach stresowych potrafi być bardzo nieprzewidywalny. Do wielu urazów dochodzi podczas rekreacyjnej jazdy konnej, kiedy to początkujący adept dopiero uczy się nowych czynności motorycznych. Jeśli dodamy do tego drastycznie spadającą w ostatnich latach sprawność fizyczną dzieci, o wypadek nietrudno. Najmniejsze zaburzenie równowagi wynikające np. z niespodziewanego zwrotu konia w nieprzewidzianym kierunku bardzo często skutkuje upadkiem.

Jazda konna wymaga od jeźdźca szczególnej sprawności. A jak wynika z badań prowadzonych od kilkudziesięciu lat na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie sprawność fizyczna polskich dzieci stale się pogarsza. 30 lat temu młodzież była znacznie bardziej sprawna, niż ich obecni rówieśnicy, nie istniał również problem nadwagi i otyłości na tak wielką skalę. W niektórych kręgach jazda konna stanowi rodzaj mody. Rodzice zapisują swoją pociechę na szereg zajęć pozalekcyjnych, bo modnym jest, aby dziecko chodziło na angielski, francuski, hiszpański, skrzypce, (…) i jazdę konną nie dbając przy tym o żaden rozwój ruchowy, mało tego często zwalniają dziecko z zajęć wychowania fizycznego, a godzina jazdy konnej w tygodniu ma zastąpić aktywność fizyczną. Dziecko jest przywożone punktualnie na wyznaczoną godzinę, koń ma już być (!) wyczyszczony, osiodłany i podprowadzony. Dziecko bez żadnej rozgrzewki wsiada na konia. Potem kazdy niespodziewany ruch konia może spowodować upadek ponieważ u dziecka występuje ogromny problem z równowagą i koordynacją. Przy koniach nie ma drogi na skróty.

Chcemy to zmienić, dlatego wdrażamy pierwszy w Polsce, kompleksowy, oparty na doświadczeniach specjalistów w dziedzinie jeździectwa i fizjoterapii program JEŻDŻĘ BEZPIECZNIE. Jego celem jest uświadomienie istoty i wielowymiarowości problemu oraz równoczesne zaproponowanie konkretnych działań, które zwiększą bezpieczeństwo podczas uprawiania jeździectwa nie zmniejszając przy tym przyjemności z uprawnia tej pięknej dyscypliny sportu.

Integracja działań na rzecz poprawy ogólnej sprawności fizycznej dzieci i młodzieży może przynieść wymierne efekty na każdym etapie życia. Nasz program obejmuje 7 obszarów. Koń, Jeździec, Trening dla jeźdźca, Kadra, Sprzęt, Infrastruktura, Ubezpieczenie.

Serdecznie zachęcamy wszystkich naszych jeźdźców do wzięcia w nim udziału.

Zapraszam,
Dorota Matynia

Postępowanie z koniem przed i po jeździe Postępowanie z koniem podczas jazdy Mowa ciała konia
Cechy fizyczne Cechy psychiczne
Podłoże Ogrodzenia Zdrowie koni Uczciwy biznes
Nasi instruktorzy Półkolonie
Jeździec Koń
Znaczenie treningu ogólnorozwojowego Stabilizacja centralna Stretching dla jeźdźca Ćwiczenia równowagi i koordynacji Rozgrzewka przed jazdą Ergonomia pracy przy koniach

Jeździectwo należy do grupy sportów ekstremalnie niebezpiecznych i choć dokładamy wszelkich starań, aby wypadków było jak najmniej, to jednak nie sposób ich całkowicie uniknąć. Jako ośrodek posiadamy polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i od odpowiedzialności cywilnej, nie mniej jednak namawiamy i zalecamy, aby każdy jeździec wykupił sobie indywidualne ubezpieczenie NNW i w razie nieprzewidzianych okoliczności posiadał swój osobisty pakiet ubezpieczeniowy. Wykupienie ubezpieczenia zajmuje zaledwie chwilę. Można to zrobić w kilku prostych krokach np. tutaj.

Jak wiadomo - przezorny zawsze ubezpieczony..!

Zapoznaj się z materiałem dotyczącym bezpieczeństwa na naszej stronie i sprawdź, czy zdasz egzamin z bezpiecznej jazdy.

Aby wziąć udział w losowaniu nagrody:

  1. rozwiąż poprawnie quiz
  2. wypełnij broszurkę dostępną w Akademii Jeździeckiej
  3. udostępnij swój wynik na Facebooku

Co miesiąc do wygrania 3 godzinne jazdy konne na maneżu z wybranym instruktorem*

*Każdy jeździec może wziąć udział w losowaniu tylko raz – pod warunkiem udzielenia poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa i udostępnienia wyniku na swoim Facebooku.

Rozpocznij QUIZ



Gratulacje! Wiesz, jak bezpiecznie zachowywać się przy koniach.

Udzieliłeś poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Teraz możesz wziąć udział w losowaniu nagrody!

Udostępnij swój wynik na Facebooku i wypełnij broszurkę dostępną w naszej Akademii.

Aby upewnić się, że zagadnienia związane z bezpieczeństwem nie są Ci obce- rozwiąż quiz ponownie!

Zapoznaj się z materiałem dotyczącym bezpieczeństwa przy koniach i spróbuj jeszcze raz!